Ginekologpsycholog Dziecko i medycyna O! SPAł, a teraz wysypka. 12 ważnych info.

O! SPAł, a teraz wysypka. 12 ważnych info.



Ospa wietrzna to łagodna choroba zakaźna wieku dziecięcego (najczęściej). Nie trzeba podawać leków, ewentualnie paracetamol (ibuprofen nie, bo ryzyko nadkażeń zmian skórnych, aspiryna nie, bo ryzyko problemów z wątrobą…). Nie trzeba niczym smarować. Mija szybko, raz się choruje i z głowy. Potem zostaje tylko półpasiec, ale też nie koniecznie. Czy faktycznie to tylko mała sprawa?

Musisz wiedzieć, że:

  1. O kazją dobrą dla ospy wietrznej, żeby się pojawić, jest każda chwila: przed Chrzcinami, przeprowadzką, urlopem, wystąpieniem na konferencji, w trakcie świąt, przed rozmową kwalifikacyjną. W każdym ważnym dla Was momencie…
  2. S zalenie zakaźna. Szansa na zachorowanie to 9 na 10 w warunkach domowych. Przenosi się na kilkadziesiąt metrów z wiatrem (więc zwana też bywa wiatrówką). Z osoby na osobę. W przychodni, samolocie, w przedszkolu…
  3. P rzed wysypką jest już zakaźna. 2 dni! Tu jest cały ambaras! Chory jest chory na ospę, a nie wiemy tego, i zaraża. Mogą występować objawy przepowiadające np. złe samopoczucie, gorączka, ból głowy, spadek apetytu – klasyk przeziębieniowy…
  4. A bsencja w pracy, szkole murowana. Choroba trwa 7-10 dni. Dziecko musi pozostawać w domu jeszcze przez kolejny tydzień, żeby dojść do siebie. Jeśli masz więcej dzieci, to po ok. 14 dni (tyle trwa wylęganie), następny tydzień-2-3 opieki nad chorymi dziećmi.
  5. W ysypka może być łagodna, a może być ciężka. To może być pojedynczy plamka- pęcherzyk-strupek, a może być wiele rozległych wykwitów. W ciężkim stanie podajemy nawet leki przeciwwirusowe dożylnie. Ospa wietrzna nie pozostawia blizn, ale jeśli zmiany nadkażą się (np. bakteriami z drapiących paluszków lub smarujących palców mamy), może być gorzej…
  6. I nfekcje u dzieci po przebyciu ospy wietrznej mogą się zdecydowanie łatwiej rozwijać. Nie należy narażać dziecka po chorobie na zbytnie atrakcje.Przydałoby się też 3 tygodnie zwolnienia z wf…
  7. E eee tam. Żadne ee tam. Obserwuj i pielęgnuj chore dziecko długo po chorobie. Żadnego OSPA PARTY. Nie da się przewidzieć przebiegu choroby nawet u zdrowej osoby, powikłania mogą zdarzyć się zawsze.
  8. T rzeba kąpać. Codziennie i delikatnie. To podstawowy zabieg higieniczny!
  9. R yzyko powikłań istnieje zawsze! Zakażenia układu oddechowego. Powikłania skórne, neurologiczne, kardiologiczne i inne… Ryzyko śmierci u dzieci 1:40 000… Te dane nie mają za zadanie doprowadzić do rozpaczy rodziców dziecka już chorego, a głównie zniechęcić do celowych zakażeń ospą wietrzną.
  10.  Z agrożenie dla kobiet w ciąży, które nie chorowały na ospę wietrzną; dla noworodków, dla osób w immunosupresji (to na przykład te, co z powodu choroby przyjmują przewlekle sterydy).
  11.  N ie smaruj, nie podawaj cudów z apteki. Nie ma nic o specjalnie udowodnionej skuteczności w leczeniu objawowym. Paracetamol na gorączkę, coś na świąd (leki przeciwhistaminowe). O konieczności leczenia lekami dożylnymi lub innymi zdecyduje lekarz.
  12.  A ngielskie chickenpox, a nie smallpox (to ospa prawdziwa, o wiele bardziej niebezpieczna choroba, którą wyeradykowano w 1978 roku dzięki szczepieniom). Gdybyście byli za granicą i na szybko sprawdzali w słowniku na smartfonie….

Do podstawowych metod zapobiegania należy szczepienie ochronne już od 9. miesiąca życia dziecka.

 

 

Źródło:

https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.1.6. Wejście 5.04.2019

Kubicka Krystyna, Kawalec Wanda. Pediatria. Tom 2. PZWL 2010.

Anna Mierzejewska, Anna Jung. Ospa wietrzna u dzieci. Pediatr Med Rodz 2012, 8 (4), p. 329-334

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *