Ginekologpsycholog Dorośli i psychologia,Dziecko i medycyna Jak przetrwać połóg w szpitalu?

Jak przetrwać połóg w szpitalu?


Polog

Jak przetrwać pobyt w szpitalu po porodzie? Pytania pacjentek.

O połogu już Wam wspominałam, podpowiadałam, co jest wtedy ważne. Pisałam Wam o depresji poporodowej i innych zaburzeniach psychicznych. Mam tu też wspaniałe ankiety sprawdzające depresję poporodową i inne problemy psychiczne.

Często odwiedzam pacjentki w szpitalu po porodzie, na obchodach. I znowu poczułam chęć powrotu do tego tematu. Zwłaszcza w tych trudnych czasach, kiedy bywa tak, że od porodu do wyjścia ze szpitala nie widzimy partnera i rodziny ze względu na zakaz odwiedzin. To bardzo trudne! Tęsknimy za nimi!

Przewodnik po połogu w szpitalu

Będzie to taki prosty przewodnik dla kobiet oczekujących na poród, szczególnie dla tych pierwszorazowych. Domyślam się, że trudno wyobrazić sobie, co się będzie działo po porodzie w szpitalu z kobietą. Od razu Wam powiem, że w tym miejscu nie ma miejsca na wstyd! Wasze zdrowie jest najważniejsze! Musimy widzieć wszystko, aby o Was jak najlepiej dbać!

Pierwsze godziny po porodzie – IV okres porodu

Pierwsze 2 godziny po porodzie to nadal intensywny nadzór pacjentki, gdzie pozostajecie pod ścisłą opieką. Położna/y sprawdza, jak się czujecie, czy macica się dobrze obkurcza – wtedy uciska brzucha. Zagląda w krocze – patrzy czy się dobrze goi, czy wydzielina – krew- jest w odpowiedniej ilości. Jeśli jest możliwość, pomoże przystawić noworodka do piersi. A potem traficie na oddział położniczy lub o innej nazwie, lecz podobnie funkcjonujący.

Co jest ważne po porodzie?

o Ogólne samopoczucie, temperatura ciała
o Obkurczanie się macicy (personel dotyka, uciska brzuch).
o Krwawienie z dróg rodnych (personel ogląda wkładki/podpaski poporodowe, ogląda krocze. Wcale nie trzeba być po prysznicu! Wręcz przeciwnie!)
o Gojenie się rany:
 Krocza
 Blizny po cięciu cesarskim
Personel sprawdza, jak się goi. Czy nie jest zaczerwieniona, nadmiernie obrzęknięta, czy nie ma nieprawidłowej wydzieliny, czy nie zbiera się krew w nadmiernej ilości w ranie (czy nie tworzy się krwiak), itp.
o Czy siusiamy bez kłopotu? Czy robimy kupę bez kłopotu? Jeśli nie było kupy, czy odchodzą gazy (czyli czy puszczamy bąki?).
 Choć to ostatnie pytanie wydaje się dziwne, to bardzo ważne, musimy wiedzieć czy jelita działają, zwłaszcza po cięciu cesarskim.
 Jeśli miałyśmy cięcie cesarskie, tp był założony cewnik do pęcherza moczowego, który będzie usunięty. Po 4-6 h od usunięcia musimy zrobić siusiu.
o Piersi i laktacja. Czy karmimy piersią? Jak sobie radzimy? Czy piersi nie bolą, nie są obrzęknięte, czy nie pojawia się nawał, czy brodawki sutkowe nie bolą? I wiele innych spraw z tym związanych.
o Nastrój. Jak sobie radzimy psychicznie? Czy nie dopada nas smutek poporodowy lub depresja?
o Ciśnienie tętnicze, zwłaszcza jeśli chorujesz na nadciśnienie tętnicze, nawet te indukowane ciążą.
o I wiele innych

O czym mówią pacjentki w szpitalu?

 

W czasie obchodu pada wiele pytań ze strony pań, pojawia się wiele wątpliwości, pacjentki mówią o wielu rzeczach. Co mówicie?

1. Boli mnie
Po porodzie, naturalnym lub cięciem cesarskim, boli Was wszystko. To zrozumiałe. Bolą blizny, po szyciu krocza, po cięciu; boli macica, która się obkurcza. Boli wkłucie po znieczuleniu. Bolą sutki. Proszę, przyjmujcie środki przeciwbólowe (o ile dobrze je tolerujecie, nie jesteście na nie uczulone). Paracetamol, ibuprofen, czasem mocniejsze np., ketoprofen, a nawet w ekstremalnych przypadkach morfina i jej pochodne.
Jeśli ból narasta, dotyczy np. krocza i jest tępy, lub dodatkowo chce się bardziej robić kupę, zgłoś to! Personel sprawdzi, czy nie ma problemu z krwiakiem.

2. Boli mnie brzuch, kiedy karmię.
Kiedy karmisz, macica się obkurcza. To dzięki hormonom, oksytocynie. To bardzo dobrze! Dzięki temu krwawienie z dróg rodnych będzie mniejsze.

3. Nie mam pokarmu.
W początkowych dniach dziecko nie wymaga niewielkich porcji mleka. Laktacja rusza dopiero po 3-4 dniach! Wszystko jest prawdopodobnie w normie. Jedyne, co trzeba robić, to często przystawiać dziecko do piersi i pić dużo wody, jeść i odpoczywać, kiedy tylko można.

4. Mam nawał. Piersi są twarde, wyczuwam coś w środku piersi!
Świetnie! Twoje piersi ruszyły z laktacją. To gruczoły pracują pełną parą. Przystawiaj dziecko często, zadbaj o prawidłową technikę karmienia (razem z położną lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym), przykładaj zimny okład po karmieniu na ok. 20 minut.

5. Nie robiłam siku.
Powolutku. Krocze jest zmęczone porodem. Może wystąpić obrzęk. Boisz się, cokolwiek działać w okolicy krocza. Zrób koniecznie w ciągu ok. 6 godzin po porodzie. Albo masz 4-6 godziny po wyjęciu cewnika z pęcherza moczowego po cięciu cesarskim. Jeśli masz problem, napij się wody, idź pod ciepły prysznic, puść wodę, spróbuj się odprężyć. Dalej nie możesz? Zgłoś to!

6. Nie robiłam kupy. Boję się, że pękną moje szwy w kroczu.
Szwy nie pękają w czasie oddawania stolca. Rana nie rozejdzie się w toalecie! Spokojnie idźcie do łazienki, zrobić co potrzeba! Zaparcia są niewskazane. Jeśli masz z nimi problem, zgłoś to. Można zastosować czopki glicerynowe lub inne, wybrane, leki. Zrób kupę! Masz na to ok. 3 dni. Wcześniej muszą lecieć bąki. Jeśli jest kompletna cisza ze strony brzucha, zgłoś to!

7. Mam hemoroidy.
W ciąży lub po porodzie mogą pojawiać się hemoroidy. To guzki wokół odbytu, czasem bolesne, np. podczas robienia kupy. Zadbaj o nie! Smaruj dostępnymi kremami. Zadbaj o częste wypróżnianie się. Zadbaj o dietę – dużo wody, błonnika, razowych rzeczy.

8. Mam obrzęki kończyn dolnych.
Zgłoś to! Najczęściej gromadzi się w nogach płyn z naszego ciała, który po kilku dniach wysikamy. Ale jeśli narasta lub dotyczy jeden nogi, boli, zgłoś to! Personel sprawdzi, czy nie ma np. problemu z zakrzepicą.

9. Kiedy mogę stosować krem na blizny?
Uważam, że kremy niewiele pomagają na blizny, ale jeśli już chcesz spróbować, to jak rana się zagoi, będzie całkowicie zarośnięta i bez strupków.

10. Co robić z blizną?
Myć normalnie, ale dokładnie, wodą z ze zwykłem mydłem. Wietrzyć. Musi być dostęp powietrza do rany. Można, (ale nie jest to niezbędne), stosować preparaty dezynfekcyjne np. 2xdziennie. Ogólnie, nie ma potrzeby stosowania żadnych specjalnych preparatów.
Blizny po cięciu cesarskim nie może stykać się gumką od majtek.
Można ją mobilizować. Ba, nawet trzeba! Ale pod okiem specjalisty, fizjoterapeuty, po zakończonym połogu (ok. 6 tygodni). Polega to na masowaniu i rozciąganiu blizny we wszystkich kierunkach. To początkowo boli, ale blizna nie rozejdzie się na pewno!

11. Co robić z kroczem?
W szpitalu siateczkowe, przewiewne majtki (nie z gęstego materiału, z fizeliny). Potem zwykłe, bawełniane.
Myć! Podmywać się z przodu do tyłu, zwłaszcza po każdej kupie. Zwykłe mydło. Nie potrzeba żadnych specjalnych preparatów. Wietrzyć!

Woda + świeże powietrze, kiedy krocze goi się prawidłowo, wystarczą!

12. Kiedy wstawać po cięciu cesarskim?
Jeszcze tego samego dnia, po ok. 6-8 godzinach! Pod okiem położnej lub rehabilitanta. Chyba że sytuacja wymaga dłuższej, intensywnej opieki.

13. Ciężko mi się oddycha.
To może być poważna choroba, a może być tylko subiektywna zmiana odczuwania po zwiększeniu się miejsca w brzuchu i rozprężeniu się płuc. Porozmawiaj o tym z lekarzem.

14. Kiedy i gdzie zdjąć szwy z rany?
Jeżeli macie założone szwy pojedyncze, zdejmuje się je najczęściej po 7 dniach od porodu (do 9-10). Ciągły szew śródskórny nie wymaga tego, chyba że widać jego początkowy lub końcowy węzełek. Może przyjść do Was do domu położna środowiskowa, można to zrobić w Waszej Poradni ginekologiczno-położniczej. Zorientujcie się jeszcze przed porodem!

15. Kiedy mam iść do lekarza?
Na kontrolę, po zakończonym połogu, po 6 tygodniach od porodu! Do lekarza, który prowadził ciążę. Kiedy coś cię niepokoi – zawsze.

16. Kiedy mogę uprawiać seks?
Zazwyczaj świeżo po porodzie nie macie ochoty na seks i się o to nie pytacie. Ale potem, w domu, pytanie prędzej czy później się pojawia! Jeśli chodzi o stosunek dopochwowy, analny czy też inne zabawy w okolicach kobiecego krocza, lepiej poczekać do końca połogu (6 tygodni), żeby wszystko się zagoiło. Nie tylko krocze, ale też i macica, w której została rana po oddzielonym łożysku. A bakterie uwielbiają krew! Inne przyjemności możecie sobie sprawiać, kiedy tylko macie na to ochotę.

17. Czy lek X jest bezpieczny przy karmieniu piersią?
Wszystko można i trzeba sprawdzać w Laktacyjnym Leksykonie Leków lub na elactanci.org.

18. Czuję się źle psychicznie, chce mi się płakać, mam obniżony nastrój, i wszelkie inne psychiczne problemy….
Sprawdź tu. Zgłoś nam to! W zależności od możliwości w danym oddziale, postaramy Ci się pomóc.

Co jeszcze może wydarzyć się w szpitalu?

1. W przypadku dużej utraty krwi, krwotoku, a później niedokrwistości (anemii) stosujemy żelazo, a nawet czasem konieczne jest przetaczanie krwi. Zastanów się, czy się na to zgodzisz, jeśli będzie taka konieczność.
2. Czasem podajemy zastrzyki przeciw zakrzepicy, w brzuch, podskórne.
3. Czasem podajemy antybiotyki, kiedy pojawia się stan zapalny!
4. Czasem modyfikujemy leczenie hormonalne, np. obniżamy dawki hormonów tarczycy, ale jest to kwestia bardzo indywidualna, czyli zależy od pacjenta.
5. Może przypominać Ci, że nie warto używać za dużo telefonu lub telewizora przy dziecku.

 

Mamy nadzieję, że wydarzy się wszystko, czego tylko będziesz potrzebować Ty, Droga Pacjentko.

Natura

Koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami. A może macie już jakieś związane z przebytym już pobytem w szpitalu? Złote rady dla przyszłych pacjentek? A może moje koleżanki i koledzy z branży chcieliby coś dorzucić? Pamiętajcie, że są to moje osobiste doświadczenia tylko z 1 szpitala, a szpitale się od siebie różnią. Zapraszam!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *