Ginekologpsycholog Dorośli i medycyna,Uncategorized Kiedy martwisz się, że nie masz pokarmu…

Kiedy martwisz się, że nie masz pokarmu…


Niedobór pokarmu

 

Niedobór pokarmu to trudny temat, zahaczający o wiele laktacyjnych kwestii.

 

Kiedy pacjentki myślą, że mają za mało pokarmu?

Gdy dziecko płacze,  gdy z piersi nic nie  leci, gdy piersią są puste, miękkie.

Gdy z piersi nie udaje się ściągnąć pokarmu laktatorem.

Gdy piersi są małe/ za duże.

Gdy lekarz, położna powiedzą, że dziecko za mało zjada.

Gdy dziecko budzi się w nocy…

 

 

Niedobór pokarmu może być pozorny lub rzeczywisty

Personel medyczny musi zebrać dokładny wywiad, zbadać kobietę, dziecko i ocenić akt karmienia. Dopiero po tych czynnościach możemy postawić diagnozę i wydać odpowiednie zalecenia, również te w zakresie podawania mleka modyfikowanego.

Opieramy się na Wskaźnikach Skutecznego Karmienia.

Wśród tych wskaźników nie ma długość płaczu dziecka ani wielkości piersi…

 

 

Ważne informacje

  • Pełna produkcja mleka nie rusza od razu po przystawieniu dziecka do piersi. To proces, który trwa!
  • Po cięciu cesarskim początkowo może być mniej pokarmu. Z powodu braku lub opóźnionego kontaktu skóra do skóry, działania leków… ->Laktacja rusza dopiero po 5-6 dniach. -> Nawał jest później!
  • Mleko jest bardziej lekko strawne niż mleko modyfikowane -> dziecko częściej je.
  • Stężenie prolaktyny, hormonu pomagającemu w karmieniu piersią, spada po południu -> to norma -> dziecko częściej je.
  • Mleko modyfikowane wycisza produkcję mleka w piersiach.
  • Sen matek dzieci karmionych piersią jest podobny do snu matki karmiącej mlekiem modyfikowanym.
  • Alergia na białko mleka u dziecka zdarza się rzadko, u ok. 2 niemowląt na 100, i jest nadrozpoznawana, czyli rozpoznana na wyrost.
  • Dziecko, człowiek nie potrzebuje ani kropli mleka modyfikowanego w ciągu całego swojego życia.

 

Rzeczywisty niedobór pokarmu

Stwierdzamy, gdy zdrowe dziecko nie zwiększa prawidłowo masy ciała.

Przyczyn rzeczywiście jest wiele. Mogą blokować laktację, zanim pierś wyprodukuje mleko (tzw. przedgruczołowe), na poziomie piersi (gruczołowe) lub blokują sprawną pierś (zagruczołowe).

Część z nich możemy wyleczyć lub skorygować, z niektórymi musimy się pogodzić.

Przyczyny

przedgruczołowe:

hormonalne, choroby matki (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, otyłość), niedożywienie i odwodnienie. Ból, przewlekły stres, przemęczenie i wyczerpanie, zaburzenie więzi, różne leki i substancje zmniejszają poziom oksytocyny. Na poziom prolaktyny wpływają negatywnie powikłania położnicze (np. związane z utratą krwi), leki/substancje oraz kolejna ciąża.

Jeżeli opanujemy te przyczyny, wyleczymy źródło kłopotu – mamy szanse na prawidłową laktację

gruczołowe:

niedorozwój tkanki gruczołowej (hipoplazja), inne anomalie anatomiczne piersi oraz stwierdzamy u kobiety, która nie rodziła (a np. chce karmić dziecko adoptowane, co jest możliwe!)

wtórne: stan po zabiegach chirurgicznych, radioterapii w obrębie gruczołu piersiowego lub przebycie rozległego ropnia piersi w przeszłości (w trakcie laktacji).

Tutaj możemy mieć problem z laktacją.

zagruczołowe:

wszelkie sytuacje, które przyczyniły się do nieprawidłowej inicjacji (startu) laktacji lub gdy niedostatecznie stymulujemy gruczoł w trakcie trwania laktacji.

Wyliczmy kilka z nich: brak pierwszego kontaktu „skóra do skóry”, brak odpowiedniego prowadzenia laktacji, odciągania pokarmu w przypadku niemożności karmienia piersią, porodu przedwczesnego; zła technika karmienia, brak odpowiedniego instruktażu, dokarmianie mlekiem modyfikowanym… niewłaściwe postępowanie z laktacją w trakcie choroby/problemów matki lub dziecka, karmienie zbyt krótkie, zbyt rzadkie, z jednej piersi, używanie smoczka…

W tych przypadkach jest duża szansa poprawy laktacji

 

Co mówi nauka?

 

Dzisiaj medycyna mówi nam, że nie mamy wyboru „karmić piersią czy nie” na takiej samej zasadzie, jak wybieramy kolor sukienki na wyjście. Warto karmić piersią. W wyjątkowych sytuacjach możemy korzystać z mleka modyfikowanego, po wykorzystaniu możliwości terapeutycznych i konsultacji u personelu wspierającego karmienie piersią.

Każda kobieta po porodzie powinna otrzymać fachową pomoc tuż po porodzie.

Co ważne, dziecko do 1. roku życia może nadal jeść głównie mleko z piersi, a pokarmy uzupełniające są dodatkami. Wręcz nie należy agresywnie rozszerzać diety. Dziecko nie powinno samo zrezygnować z piersi przed pierwszymi urodzinami. Z powodu „braku pokarmu” dzieci nie są karmione wyłącznie piersią do ukończonego 6. miesiąca życia lub później, oprócz pokarmów uzupełniających, otrzymują dodatkowo mleko modyfikowane.

 

Między nami, kobietami…

 

Pamiętajmy, że 1-2 pokolenia wstecz karmienie piersią było totalnie niewspierane. Pewnie wiele z tych kobiet, które karmiły mlekiem modyfikowanym, mogły karmić swoje dziecko piersią. Gdyby tylko otrzymały wsparcie laktacyjne w odpowiednim czasie…

Dlatego, nie patrz na inne kobiety. Nie sugeruj się ich powodami. Nie śledź ich drogi karmienia dziecka. Skup się na sobie i na dziecku. Szukaj pomocy u specjalisty laktacyjnego!

Poza tym, koleżanka, pacjentka spotkana w przychodni może mieć jakieś konkretne przeciwskazania do karmienia piersią.  Silne leki, trudną przeszłość z wykorzystaniem seksualnym, przewlekłą chorobę. Wcale nie musi chcieć o tym opowiadać… Zgrabne „Nie miałam pokarmu” to bezpieczny powód zamykający temat.

Morze trudności

Czasem nawarstwia się wiele czynników, medycznych, psychologicznych, społecznych.

Lęk i strach przed tym, co się może zdarzyć w przyszłości, blokuje niepewną pacjentkę. Zaczyna się zastanawiać, denerwować, szukać informacji w internecie… A może dziecko będzie miało alergię, a może będę musiała być na diecie, będą bolały mnie brodawki, będę musiała całą noc wstawać, będę miała takie same problemy jak koleżanka, a może jeszcze inny problem…

Gdy dziecko urodziło się przedwcześnie i nie może opanować ssania piersi… Gdy dziecko ma żywy temperament i ciągle płacze, a mama jest pod presją psychiczną ze strony rodziny… Gdy obraz sielankowego macierzyństwa z reklam pieluch i innych gadżetów dziecięcych zbyt głęboko siedzi w głowie kobiety, która nie ma żadnego wsparcia ze strony rodziny (poza pracującym mężem)… Gdy kobieta jest zmęczona, ma obniżony nastrój i na dodatek zaraz wraca do pracy… Gdy mama, babcia i ciocia miały za mało pokarmu…

Mieszanka tych i innych powodów może nam skutecznie uniemożliwić efektywne karmienie piersią.

 

Certyfikowany doradca laktacyjny

 

Niestety, nie każda świeżo upieczona mama wie, że istnieje taki ktoś, jak CDL (certyfikowany doradca laktacyjny) ani gdzie go znaleźć…

Lista doradców

Doradca zwróci uwagę na to, czy

  • biust jest miękki (2 tygodnie po porodzie)
  • piersi są tak samo miękkie przed i po karmieniu
  • mleko wypływa z piersi (także drugiej podczas karmienia pierwszą)
  • czy i jak długo dziecko połyka pokarmu
  • czy karmienia są prawidłowe (czas, rytm zassań – połknięć)
  • czy dziecko jest niespokojne (aktywne, płaczące po karmieniu,ssące piąstki) lub apatyczne (podsypiające, mało aktywne)

Postępowanie

Co można zrobić? Istnieją szczegółowo opisane postępowania terapeutyczne. W jakim obszarach można działać?

 

PSYCHE

Niedobór pokarmu lub jego podejrzenie to trudna sytuacja dla kobiety. Matka musi mieć możliwość swobodnej rozmowy na temat swoich uczuć i potrzeb. Wspieramy ją, omawiamy emocje, na tym się skupiamy.

Szukamy pozytywnych stron, celu, możliwości rozwiązań.

PIERŚ

Wspieramy przebieg laktacji. To tu doradca będzie korygował technikę karmienia piersią, może zaproponować techniki aktywizacyjne dziecko, np.

kompresja (uciśnięcie piersi podczas karmienia może zwiększyć wypływ pokarmu)

wielokrotna zmiana piersi po ustaniu wypływu pokarmu (superswitch), co kilka minut.

POSIŁKI

Musimy zadbać o Ciebie! Musisz mieć zdrowo skomponowaną dietę, bez wykluczania. Odpoczywaj. Regeneruj się i nabieraj sił. Tutaj pole do popisu mają najbliżsi.

 

Te 3 aktywności mogą nam znacznie pomóc w przypadku niedoboru pokarmu.

Jeśli po kilku dniach (3-5) nie przynoszą efektu, można dołączyć:

PRODUKCJA

Stymulacja gruczołu piersiowego. Pobudzanie do działania. To nie musi być wyłącznie laktator. Może to być zwiększenie ilości karmień dziennych (co 1,5h) i nocnych (3h), metody aktywizacyjne…

I dopiero na końcu myślimy o…

PRZYROST

W tym miejscu chcemy dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym. Należy prawidłowo oszacować ilość i częstość dokarmiania.

 

 

I pamiętaj, jeśli okazało się, że faktycznie masz zbyt mało pokarmu…. Jeśli z jakiegoś innego powodu laktacja nie rusza, nie rozkręca się lub jest zbyt trudna dla Was… Pamiętaj, nadal jesteś najlepszą Matką dla Twojego dziecka!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *