Ginekologpsycholog Dorośli i medycyna,Uncategorized Jak przygotować się do szpitala na …. badania podmiotowe, czyli wywiad medyczny.

Jak przygotować się do szpitala na …. badania podmiotowe, czyli wywiad medyczny.


U ginekologa

O czym będziemy rozmawiać podczas przyjęcia do szpitala np. do porodu lub na oddział położniczy. Jeżeli Twój pobyt ograniczy się tylko szpitalnego oddziału ratunkowego – może wyglądać inaczej. Zanim więc dojdziesz do połogu, zobacz co Cię czeka na początku.

Czas do szpitala

Rodzisz niedługo malucha? Gotowa, spakowana, wyprawka gotowa? A może jesteś w trakcie poronienia, krwawisz, masz jakąkolwiek chorobę związaną z ciążą, jesteś do 6 tygodni po porodzie lub poronieniu? Lekarz dał Ci skierowanie do Szpitala? Czy wiesz, o czym będziesz rozmawiać z lekarzem?

Wywiad lekarski to bardzo ważna sprawa. My, lekarze, poprowadzimy go tak, żeby się wszystkiego dowiedzieć. Ale może, jeśli będziesz wiedzieć, o czym będziemy mówić, będzie Ci się łatwiej przygotować? I co najważniejsze, nie pominąć niczego?
Oto przykładowy wywiad prosto z gabinetu lekarskiego położnika-ginekologa podczas przyjęcia do szpitalnego oddziału (nie oddziału ratunkowego).

Dlaczego jesteś w szpitalu?

Przede wszystkim powiedz mi, co Cię do mnie sprowadza. Co się dzieje, jakie masz objawy i od kiedy? Może masz jeszcze jakieś inne dodatkowe symptomy, dotyczące np. innych części ciała, oprócz tych, które Cię najbardziej zaniepokoiły?
Podaj mi swoje choroby przewlekłe (jak długo na nie chorujesz) i przyjmowane na stałe leki (dokładnie nazwy, dawki, jak często, od kiedy; błagam – nie kolory, bo ja nie wiem, jakie kolory mają tabletki! Jeśli nie wiesz, zapisz sobie wcześniej na karteczce).

Wywiad położniczy:

Opowiedz mi o swoim cyklu miesiączkowym: jak często masz miesiączki (co ile dni), ile trwają, kiedy była pierwsza (mniej więcej w którym roku życia), a kiedy ostatnia (a tu już dokładnie podaj mi pierwszy dzień ostatniej miesiączki). Jak silne są krwawienia i co Ci dolega w trakcie miesiączki?
Opowiedz mi dokładnie o wszystkich swoich ciążach. W którym roku się skończyły, jaką drogą (naturalnie, czy cięciem cesarskim i z jakiego powodu), ile ważył noworodek, jak obecnie rozwija się dziecko i na no choruje,  co działo się ważnego z medycznego punktu widzenia podczas każdej ciąży, porodu czy połogu.

Ciąża

A teraz porozmawiajmy o obecnej ciąży. Ile to już tygodni i dni? Jeśli nie wiesz, podaj mi pierwszy dzień ostatniej miesiączki (to musisz znać jak amen w pacierzu). Ale może jednak nie znasz? To koniecznie znajdź USG z I trymestru. Ale nie to pierwsze z pęcherzykiem ciążowym, ani z malutkim zarodeczkiem z 8. tygodnia ciąży, ale z 11.-14. tygodnia ciąży, w którym znajdziemy pomiar CRL płodu, czyli długość ciemieniowo-siedzeniową płodu.
Opowiedz mi o stanie zdrowia w aktualnej ciąży. Chorowałaś na coś, przyjmowałaś leki? Interesuje mnie absolutnie wszystko oprócz suplementów diety, czyli witamin i tym podobnych. A może coś nie tak było z maluchem, np. w badaniu USG. Najlepiej, jeśli będziesz miała wszystko, co ważne, do wglądu, choć niekoniecznie będę przeglądać każde badanie, jakie wykonałaś w trakcie ciąży.

Czy masz ze sobą badania?

Jeśli jesteś po 37 tygodniu ciąży, czy miałaś wykonywane badanie w kierunku paciorkowca (GBS)? Czy był to wymaz z pochwy i odbytu albo 2 osobne? Sam Wymaz z pochwy to może być za mało. Miej go ze sobą! Dodatkowo powinnać mieć badanie w kierunku HbS, HVC i dwukrotne badanie w kierunku HIV, To ważne nie tylko dla Ciebie, ale też i dla nas. Zdarza się przecież, że mamy kontakt z Twoją krwią np. poprzez zachlapanie lub zakłucie.

Twoje zdrowie

Wróćmy do Ciebie. Czy w Twoim życiu przebyłaś jakieś poważne choroby (niekoniecznie chodzi mi o anginę w dzieciństwie, infekcje górnych dróg oddechowych przechodzi większość z nas). Byłaś operowana, leżałaś w szpitalu, miałaś jakieś zabiegi? Najlepiej, gdybyś miała wypisy ze szpitala ze sobą.

Powiedz, czy palisz papierosy? Piłaś alkohol w ciąży w ilości większej, aż do chwili, gdy się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży w 6 tygodniu? Wiem, że trudno się do tego przyznać. To ważne jednak dla twojego dziecka.
A może stosujesz dietę? Cukrzycową, wegetariańską, wątrobową? Mówimy o dietach leczniczych, a nie o dietach odchudzających. A może taką też stosowałaś bardzo ściśle? Chcę wiedzieć o wszystkim!

A w rodzinie, czy występują jakieś poważne choroby? Takie, które mogą się powtórzyć u Ciebie lub u dziecka?

Ważne pytania: alergie, krew

Czy masz stwierdzoną alergię na jakiekolwiek leki? Uczulenia? Co się działo, że postawiono taką diagnozę? Czy dobrze tolerujesz wszystkie leki? Chcemy wiedzieć, czy jest coś, czego absolutnie nie możesz dostać.

Czasem trzeba przetoczyć krew lub jej składniki. Czy masz ze sobą wynik grupy krwi? Najlepiej oryginał, z Twoimi pełnymi danymi (PESEL) i 2 pieczątkami diagnostów? Czy ten wynik jest w jakiś sposób nietypowy? Czy jesteś może nietypowym biorcą krwi? Przypomnij sobie, czy przebyłaś kiedykolwiek transfuzję krwi. Czy pamiętasz kiedy i czy coś się wtedy działo? Może masz wypis ze szpitala?
Otrzymałaś w ciąży immunoglobulinę antyD? Albo miałaś przeszczep szpiku kostnego?

Błagam, nie podawaj mi na wstępie od razu grupy krwi męża, a schowaj ją gdzieś głęboko i pokaż tylko, gdy ktoś Cię o to wyraźnie poprosi. Nie chcesz przecież, aby omyłkowo przypisano CI jego grupę…

 

Rozmawiałyśmy już teoretycznie o wszystkim. Ale powiedz mi, czy na pewno nie chorowałaś, nie chorujesz na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową (zakrzepicę) lub na trombofilię, przyjmowałaś hormony?

BMI

Podaj mi też swój wzrost i wagę, najlepiej jak najbardziej aktualną. Będziemy liczyć BMI. Jeśli jest powyżej 30, to… nie, nie jesteś gruba, tylko chorujesz na otyłość, i tę jednostkę chorobową wpiszemy. To ważne z wielu względów, przede wszystkim dla Ciebie.

Koronawirus SARS-CoV-2

Dziś temat epidemii jest każdemu dobrze znany.
Zaczniemy od pytań dotyczących koronawirusa, czy masz objawy takie, jak duszność, kaszel, gorączkę? Czy miałaś kontakt z osobą chorą, czy jesteś na kwarantannie (teoretycznie nie powinno dojść do takiej sytuacji, że osoba na kwarantannie przychodzi do szpitala bez wcześniejszego umówienia wizyty). A może wycieczka za granicę (choć to już teraz nie ma znaczenia)? Jesteś w trakcie izolacji, kwarantanny? Czy miałaś wykonany wynik w kierunku koronawirusa u jaki był wynik? Było to badanie PCR czy antygenowe?

Wywiad epidemiologiczny, czy jest szansa, że masz jakąś chorobę zakaźną?

Ale to absolutnie nie koniec! A żółtaczka zakaźna, WZW typu B, C i inne? Chorowałaś, chorujesz, miałaś kontakt z osobą chorą? A może byłaś szczepiona? Pamiętasz, ile dawek?
Byłaś ostatnio u lekarza na jakichś badaniach, w szpitalu, u dentysty? A może u kosmetyczki lub zrobiłaś tatuaż? A wycieczki w kraje tropikalne w ciągu ostatniego roku? I, wisienka na torcie, czy podejmowałaś ryzykowane zachowania seksualne? Czy jest Ci wiadomo, o jakiejś bakterii, wirusie, którą masz (znowu mówimy tu o istotnych rzeczach, a nie o uśpionym wirusie ospy i półpaśca).

Chyba dobrnęłyśmy do końca. Jak wrażenia? Dużo, prawda!
Pamiętaj, że możesz na wszystkie pytania odpowiadać szczerze i bez wstydu. Obowiązuje nas tajemnica lekarska i żadne informacje nie mogą opuścić szpitala (poza wybranymi przypadkami związanymi z sądem).

To tylko przykład

To tylko przykład z jednego szpitala, w każdej placówce wywiad medyczny będzie wyglądał inaczej. To także przykład, który dotyczy przyjęcia pacjentki na oddział. W przypadku porady lekarskiej odbywającej się w obrębie SOR, wywiad nie będzie tak pogłębiony, lecz skupimy się głównie na aktualnym problemie i chorobach przewlekłych.
Zdarzają się sytuacje, w których nie będziemy miały czasu na tę rozmowę przy pierwszym kontakcie (np. zaawansowany poród lub stan zagrożenia życia).

 

A czy Wy macie jakieś doświadczenia lub wrażenia z pierwszych chwil w trakcie pobytu w szpitalu, z wywiadu lekarskiego? Może usłyszałyście jakieś inne pytania? A może coś jest dla Was niejasne?

PS. Pamiętaj, że w gabinecie lekarskim postaramy się zachowywać kulturalnie i będę zwracać się do Ciebie per „Pani”…

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.