Ginekologpsycholog Dorośli i medycyna,Uncategorized 15 naturalności w karmieniu piersią QUIZ

15 naturalności w karmieniu piersią QUIZKarmienie piersią dziecka (KP) jest bardzo naturalne. Co tam za ciekawe naturalności się kryją?

1. Kapusta

Przesłynna. Kupić, potłuc, schłodzić, siup do stanika. Ulga przy nawale, obrzęku piersi, prawda? W badaniach jej skuteczność nie jest w pełni potwierdzona. Ale na pewno nie zaszkodzi! Korzystne jest samo zimno. Oficjalnie polecamy schłodzone kompresy żelowe:)

2. Naturalna pozycja w KP

Kobieta jest w pozycji półleżącej, a maluch leży na matce, brzuchem do brzucha, skośnie lub na wprost i je. Główka dziecka musi być nieco podtrzymywana. Przyjemna pozycja po porodzie, gdy wypływ mleka jest zbyt duży.

3. Rozwiązywanie podstawowych problemów laktacyjnych, takich jak nawał, obrzęk, początki zapalenia piersi, ale i kłopotów z przystawieniem, początkowego niedoboru pokarmu przy pomocy odpowiedniego i częstszego przystawiania dziecka, manipulacji zimnem i ciepłem w okładach.

Czyli nie potrzebujemy cudów na start, nawet przy niewielkich komplikacjach laktacyjnych damy radę!

4. Mleko z piersi do oka, nosa, na popękane brodawki, a także do kąpieli.

A to oczko zaropieje, a to nosek zakatarzony, a do pupka odparzona. Mleko nie jest jałowe, ale zawiera same dobre bakterie i masę dobrych rzeczy, które pomagają między innymi w stanach zapalnych.

5. Ręczne odciąganie pokarmu.

To nie wyciskanie cytryny ani nie ściskanie czubeczka sutka. Opanowanie ręcznego odciągania mleka to ważna sprawa, przyda się na początku do odbarczania nawału (rozluźnienia piersi z pierwszego mleka), a i potem w sytuacjach alarmowych. Czasem okaże się, że laktator nie jest wcale potrzebny (uwaga, nie dla mam pracujących).

A więc (ręce umyte, pojemnik gotowy): 1. palce na piersi, na granicy brodawki sutkowej, w literkę C. Kciuk u góry, reszta palców na dole.

2. przyciskamy delikatnie pierś do klatki piersiowej (całą, nie odrywamy palców).

3. zbliżamy kciuk i palec wskazujący do siebie, ruchem do przodu – pokarm wpływa – zwalniamy ucisk.

4. rytmicznie, ruchem wygarniającym, zmieniamy ułożenie palców po kole.

 

6. Ręczne blokowanie wypływu mleka

Kiedy jedna pierś karmi dziecko, a z drugiej mleko wycieka, można spróbować wcisnąć brodawkę delikatnie w pierś lub zacisnąć brodawkę sutkową delikatnie palcami.

7. Wyłączne karmienie piersią do skończonego 6. miesiąca życia, a nawet 7., 8., 10., itd,  jeśli dziecko odmawia pokarmów uzupełniających i dobrze rośnie, czyli tak długo jak dziecko chce.

8. Długie karmienie piersią powyżej 2. roku życia.

Do  3.. 3,5…4..4,5 lat… Do kiedy macie ochotę? Lub do kiedy inni Wam pozwolą (uwaga: silna presja społeczna).

9. Rezygnacja z KP pozostawiona dziecku, czyli do samoodstawienia (powyżej 1. roku życia).

czyli troszkę niezgodnie z zaleceniami. Ale czyż dziecko nie kieruje się bardziej naturalnymi potrzebami, niż mama wiecznie narażona na komentarze, uwagi marketing i reklamy?

10. KP w ciąży

Warunek: Jeżeli ciąża jest zdrowa. Jeżeli wytrzymasz nieprzyjemną nadwrażliwość sutków z pierwszego trymestru.

11. KP w tandemie

Mamy bliźniaków mają łatwiej. Ale można i malucha, i starszaka karmić naraz, jeśli sytuacja wymaga (najczęściej zazdrość i bunt).

12. KP razem z inną czynnością.
Nie chodzi tu o czytanie książki dla siebie, ale o układanie puzzli i klocków, czytanie wierszy na głos lub ubieranie starszaka naraz, a może gotowanie i sprzątanie?

13. Niepłodność laktacyjna LAM (Lactation amenorrhea method).

Jako metoda antykoncepcyjna przy spełnieniu pewnych warunków. Im więcej dziecko ssie, tym organizm bardziej „myśli”, że jest bardzo zajęty i nie ma możliwości na następne dziecko.

  • dziecko ma mniej niż 6 miesięcy
  • dziecko jest karmione piersią wyłącznie (w dzień i w nocy)
  • kobieta nie miesiączkuje od czasu porodu

Szansa na ciążę: 2% (współczynnik pearla /liczba ciąż na 100 kobiet w ciągu roku/ to 2, a prezerwatywy mają 3, czyli są mniej skuteczne). Lepiej łączyć z inną metodą.

14. Czytanie nowych odczuć z piersi.

„A tą karmiłam”, „O, ta pełna, a ta wygląda na pustą.”, „Ale mrowi przy karmieniu, to przez wypływ oksytocynowy””, „O, tu mam problem, jakieś zgrubienie, lecę do lekarza/doradcy”, „Za mało zjadło!”, „Zaraz mi pęknie, jak nie dobiegnę do domu i maluch nie zje!”, „O, ale dziecko płacze, już mi mleko leci”, „AAA, jeszcze raz mnie ugryzie!” itd.

15. Oddawania własnego mleka do banku mleka.

Ku naturalności u innych. Żeby jeszcze banków było więcej!

 

A teraz QUIZ: Jak bardzo naturalnie karmisz/karmiłaś piersią?
0-3 naturalnie
4-6 supernaturalnie
7-9 hipernaturalnie
10-12 meganaturalnie
13-15 giganaturalnie

Ja karmię piersią meganaturalnie

PS Potraktujcie Quiz jako zabawę. Wiem, że nie każdej kobiecie jest dane bezproblemowe karmienie piersią. Gdyby wszystko byłoby tak idealnie, nikt by nie potrzebował doradców laktacyjnych!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.